Batı Sahil Turu

Tarragona Turu

Batı Sahil Turu’nda hedefimiz Akdenize kıyısı olan ve Katalunya Özerk Bölge’sine ait 4 ilden birisi olan, stadyumu, amfi tiyatrosu, su köprüsü ve sirkiyle meşhur, 120.000 nüfuslu ve önemli petrol rafinerisine ev sahipliği yapan ayrıca Roma kalıntılarına ev sahipliği yapan ve vilayetin başkentiyle aynı adı taşıyan Tarragona. 2000’lerde UNESCO’nun Roma zamanındaki arkeolojik kalıntılarından dolayı özel öneme sahip ilan ettiği bir koruma alanıdır Tarragona. Bu turumuzda Tarragona’ya ulaşmadan önce durup gezeceğimiz iki önemli ve görülmeye değer bölge mevcut. Bunlardan birincisi sessizliği, sakinliği, şirinliği ve sahiliyle ünlü Castelldefels. Burada ayrıca dilerseniz denize girebilir veya güneşlenebilirsiniz. İkinci duraığımız ise film festivali ve karnavalıyla ünlü, tarihle iç içe ve İbiza’nın minyatür bir kopyası olarak kabul edilen Sitges. Tarragona Tur’umuzda bu iki bölgeyi gezip gördükten sonra son durağımız Tarragona’yı detaylı bir şekilde gezip turumuzu Barselona’da tamamlıyoruz.


Doğu Sahil Turu

Costa Brava

Doğu Sahil Turumuzda, Barselona’dan yola çıkıyoruz. Yolda edeceğimiz kahvaltıdan sonra ilk durağımız, eski şehir kısmında başta Roma surları ve hamam olmak üzere pek çok önemli yapıya ev sahipliği yapan ve Katalunya direnişinin merkezi olarak kabul edilen Girona. Burada geçireceğimiz iki saat sonrasında asıl durağımız olan Costa Brava’ya geçiş yapıyoruz. Costa Brava’da iki en önemli kasabaya yapacağımız 4-5 saatlik gezimizde Tossa de Mar ve Calella de Palafrugell’e geçiyoruz. Buralarda dağ eteklerini gezip, ünlü kaleleri ve müzeleri ziyaret edeceğiz. Ardından dilerseniz buranın ünlü sahillerinde güneşlenip denize girebilirsiniz. Dönüş yolunda ise Barselona’ya 15 dakika mesafedeki daha az kalabalık ama bir o kadar da şirin kafelerle çevrili sahil şeridi olan Badalona’ya varıp, akşam kahvemizi içip turumuzu tamamlıyoruz.

 

 


Camp Nou & Alışveriş

Camp Nou Turu

Barselona şehri ile özdeşleşmiş olan bu stadyum Barselona şehrinin en büyük simgesidir. Yapıldığı zamana göre küçük bir meblağ olmayan 66 milyon pezetasa kulübün üyeleri tarafından yaptırılan stadyum 24 Eylül 1957 tarihinde açılmıştır. Bu stat bugünkü Avrupa’nın kapasite bakımından en büyük, oyun alanı bakımından ise en geniş ikinci stadyumudur. Camp Nou Stadyumu, dünya’nın her yerine dağılmış Barça taraftarlarının en büyük kıvanç kaynağıdır. Bunun nedeni de sadece stadyumun büyüklüğü değil aynı zamanda mimari dizaynıdır. O günün modern olanak ve teknolojisi Avrupa’nın en iyi futbol mabedini yapmaya olanak sağlamıştır. UEFA’nın en fazla göz önünde bulundurduğu stadyumlardan biri olan Camp Nou beş yıldızlı statlar kategorisinde bulunmaktadır. Statın en büyük özelliklerinden biri ise içinde bulundurduğu müzedir. 1982’de başkan Josep Lluis Nunez bir proje geliştirerek dökümanları, kupaları, şiltleri ve diğer tarihi ödülleri bir araya topladı. Menajer Josep Casals ve Mimar Francesco Pulido, Gamper’in fikrini yerine getirmek için yoğun çalışmalar yaptılar. Müze son hali ile 24 Eylül 1984 tarihinde ziyarete açıldı. Barça müzesi bugün dünyanın en iyi futbol müzesidir. 1984 yılından bu yana dünyanın hiç bir kulübü Barcelona Müzesi’ne denk bir futbol müzesi oluşturamadı. Bu müze, Barcelona kentinin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olup, bugün bile hala Barça müzesini ziyaret edenlerin sayısı kentin en önemli müzesi konumunda bulunan Picasso müzesini ziyaret edenlerden daha fazladır. Müzeye ve stata giriş belirli bir ücret karşılığında sağlanırken, dilerseniz statın dışına bulunan Barselona Futbol Takımının resmi Megastore’undan sevdiklerinize veya kendinize hediyelik eşya alabilirsiniz.

Alışveriş Turu

Alışveriş turumuzda, Barselona’nın tüm pahalı markaları barındırdığı en ünlü caddedlerinden birisi Passeig de Gracia’da başlayacağız. Diagonal ve Plaça Katalunya arasında kalan bu en ünlü ve gösterişli caddelerden biri olan Passeig de Gracia’da; Versace, Lacoste, Armani, Zara, Apple Store, Diesel, Louis Vuitton ve daha birçok ünlü ve göze çarpan markaların 100’den fazla mağazasını bulabilirsiniz. Dilerseniz kendinizi ve sevdiklerinizi buradan alacağınız hediyelerle şımartabilirsiniz. Şayet daha uygun markalar ve mağazalar arıyorsanız, Passeig de Gracia’daki mağazalara göz attıktan sonra sizi Portal de L’angel sokağında Mango, Zara, H&M, Pull & Bear, Bershka gibi daha uygun fiyatlı mağazaların bulunduğu turumuza götürüp, oradan da metro durağının ve alışveriş merkezinin ismi aynı olan sahil kenarına yakın Diagonal Mar alışveriş merkezine giderek turumuzu tamamlıyoruz.


Plaza Espana & Montjuic Turu

Plaza Espana Turu

Plaza Espana turumuzda, şehir merkezinin biraz dışında bulunan, Gran Via ve Parallel gibi Barselona’nın bir çok anayolunun kesiştiği meydana gitmekteyiz. Bu meydan aynı zamanda, şimdiki haliyle Las Arenas de Barcelona alışveriş merkezine dönüştürülen,  eski boğa güreşi arenasına ev sahipliği yapmaktadır. Plaza Espana turunun amaçlarmızdan başlıcası;Montjuic tarafında bulunan Katalan Ulusal Sanat Müzesi olan  Palau Nacional Art de Catalunya (MNAC)’yı ziyaret etmektir ve bu nedenle turumuzu Montjuic bölgesiyle birleştirmekteyiz. Özellikle önünüzde bulunan Magic Fountain ile birlikte ışıklandırığında çok daha büyüleyici bir manzaraya tanıklık edebilirsiniz.

Montjuic Turu

Montjuic turumuzda Barselona‘nın batısında, sahilin üstünde bulunan, oldukça geniş alana yayılmış bir tepeyi ziyaret etmekteyiz. Üzerinde bulunan tarihi Musevi mezarlıkları sebebi ile Romalılar tarafından Mont Jois olarak adlandırılmış olan bu tepe zamanla Montjuic (Yahudi Tepesi) ismini almıştır. Şehir merkezinin kenarında konumlu 173 metre yükseklikteki bu basık ve geniş bir tepe üzerindeki görmeye değer yerlerden en önemli ikisi birbirinden çok da uzak olmayan Olimpiyat Alanı ve Joan Miro Müzesi’dir. Montjuic Tepesinde görülmesi gereken yerler ise; 100 yıllık bir park olan Tibidabo Eğlence Parkı ve bu parkın hemen üst tarafında yer alan Tibidabo Kilisesi. Aşılamaz surlarla çevrili olan Montjuic Kalesi. 11-13. yüzyıllar arası koleksiyonlara ev sahipliği yapan Katalan Ulusal Sanat Müzesi. Akşamları ışık ve müzik gösterilerine ev sahipliği yapan Magic Fountain ve müze veya İspanyol Köyü olarak bilinen Poble Espanol. Tüm bu yerleri özel turlarımızda Türkçe rehberler eşiliğinde gezek ve tarihe tanıklık edeceksiniz. Bu tepeye ulaşmanın iki yolu vardır: Birincisi, Parallel istasyonundan demir yolu aracı olan fenükiler ile ulaşmak. İkincisi ve turistler tarafından daha çok tercih edlieni ise; Vell Limanı’ndan yukarı çıkan teleferiklerdir.

 

 

 


Sagrada Familia & Arc deTriomf & Monumantal Turu

Sagrada Familia Turu

Sagrada Familia turu, Barselona’nın dünyaca ünlü bazilikasına düzenlediğimiz turdur. Bu ilginç bina hiç kuşkusuz dünyadaki en alışılmadık tapınaklardan biri olup Barselona’nın ünlü simgelerinden biridir. Doğadan esinlenen simgelerle dolu olan Temple Expiatori de la Sagrada Familia, şehre birçok ölümsüz eseri ile hayat veren ünlü Katalan Mimar Antoni Gaudi’nin en büyük eseridir. Kelime anlamı olarak ‘’kutsal aile’’ anlamına gelen La Sagrada Familia dini bir yapıdır. Sagrada Familia turunda bir çok heykel görebilirsiniz.Heykellerin yanında mimari özellikle tasarlanmış olup giriş kapısından itibaren ziyaretçilerin önünde dizilmektedir.La Sagrada Familia’nın en üstüne çıkıp Barselona şehrini büyüleyici bir manzaradan seyretmek isterseniz bir miktar para karşılığında bunu gerçekleştirebilirsiniz.

sagrada-familia-barcelona

Arc de Triomf Turu

Arc de Triomf, Barselona’nın zafer kemeri veya zafer takı olarak bilinmektedir. 1988’de Barselona Dünya Fuarı’na ana giriş kapısı olarak Josep Vilaseca i Casanovas tarafından inşa edilmiştir. Gezi yeri olan Passeig de Lluis’in karşısından uzanan bölge Ciutadella Parkına kadar uzanmaktadır. Genellikle bisiklet sürenler, paten veya kaykay kullanan insanların uğrak adresi olan Arc de Triomf’da banklara ve çimlere oturarak da kaliteli ve keyifli zaman geçirebilirsiniz.

arc-de-triomf-barselona

Monumental Turu

La Monumental kısa adıyla bilinen The Plaza Monumental de Barcelona eskiden bir arenaydı. Katalunyada ticari anlamda boğa güreşlerinin yapıldığı son boğa güreşi arenası olarak da bilinmektedir. Resmi olarak 1914’te Plaza de El Sport adıyla açılışı yapılan arena akabinde genişletilmiş ve 1916’da şimdiki ismiyle yeniden adlandırılmıştır. Eixample bölgesindeki Gran Via ve Marina Street’in kesişiminde yer almaktadır. 2010’da boğa güreşlerinin devlet tarafından yasaklanmasının ardından spor, müzikal ve sirk organizasyonları için kullanım alanına dönüştürülmüştür.


Park Güell Turu & Carmel/Tibidabo Turu

Park Güell Turu

Park Güell, Barselona’nın dünyaca ünlü sıra dışı parkıdır. Biraz sessizlik ve huzur bulabileceğiniz Park Güell turunda, Barcelona’nın ünlü gezi noktalarından birisini ziyaret ediyoruz. 1910 yılında sanayici Eusebio Güell, şehrin üzerinde yükselen özel bir site yapması için ünlü mimar Gaudi’yi görevlendirmiştir. Park, Gaudi’nin ünlü Sagrada Familia eserinden sonraki en iddialı yapısıdır. Park Güell’de ortak bahçeleri bulunan, 60 evden meydana gelen bir site inşa edilmesi planlansa da proje boyunca evlerin yalnızca ikisi bitirilebilmiştir. Yarısı tamamlanabilen projenin iptalinin ardından bahçeler 1922 yılında halkın kullanımına açılmıştır. 1984’te UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alınan ve farklı mimari tarzların çarpıcı uyumunu yansıtan parkta trencadis seramikleri (seramiklerin parçalanıp daha sonra mozaik dokular oluşturacak şekilde yeniden bir araya getirilmesi ile oluşan tasarımlar), yılanı andıran bir bank, peri masallarını canlandıran yapıtlar, gotik kemerler ve aslında bir pazar yeri olarak tasarlanan sütunlu Sala Hipostila bulunur. Park Güell içindeki en önemli bölümlerden biri de Museu Gaudi’dir. Gaudi’nin çalışma arkadaşlarından Francesc Berenguer tarafından tasarlanan evde Gaudi 1906 – 1926 arasında 20 yıl yaşamıştır. Bu evde, Gaudi’nin başka projeler için tasarladığı bazı mobilyalar ile mimarın kendi tasarımı olan mobilyaları bulabilirsiniz. Ayrıca Pablo Picasso da gençlik yıllarının bir bölümünü burada geçirmiş, sık sık parkta vakit harcamıştır. Eserlerinin bazılarında buradaki yapıtlarından etkilendiği de konuşulanlar arasında.

tibidabo-turu-barselona

Carmel/Tibidabo Turu

El Carmel, kısaca Carmel, Barselona’nın Horta-Guinardo bölgesinde bulunan bir mahallesidir ve buradaki belediyeye aittir. Bu bölge, diktatör Francisco Franco’nun kendine evler inşa edilmesi isteğiyle 1960 ve 70’lerde ülkeye zorla getirilen göçmenler tarafından kurulmuştur. Bu evlerin birleşimiyle, daha önceleri taşra kırsalının tepeleri şimdi ise Parc dels Tres Turons olarak bilinen yerde, bir kereye mahsus olarak inşa edilen binalar ve planlı kentleşmeyle kayalıklar kenarında bugünkü modern görünümüne kavuşmuştur. 2005 yılında bir tünel kazasından sonra ününü biraz kaybetmiş olsa da devletin bu bölgeye tekrar yatırım yapması ve burdaki insanlara başka bölgelerde yerleşim tahsis etmesiyle bölge yeniden canlandırılmıştır.

Tibidabo, 512 metre ile Barselona’nın Collserola bölgesinde yer alan tepedir. Neredeyse şehrin her yerinden görülen kilise 1911 yılında Enric Sagnier tarafından yapılmıştır. Etkileyici bir İsa heykeli ve ayrıntılı oymalarıyla dikkat çeken göz alıcı bir kapının bulunduğu kilisenin kulesine çıkmak isterseniz asansörü kullanabilir ya da nefis kesici manzaralar eşliğinde dış terasa uzanan merdivenleri kullanabilirsiniz.


Ciutadella Parkı & Barri Gothic Turu

Ciutadella Turu

Barselona gezimizin Ciutadella Turu (Parc de la Ciutadella) bölümünde Barselona’nın en bilinen turistik ve güzel parklarından birine yürüyüşümüzü düzenlemekteyiz. Ciutadella Parkı Ciutat Vella, Barcelona, Katalunya’nın kuzeydogu köşesinde yer alan bir parktır. Adını 19. yüzyılda şehri yöneten büyük hisarlardan almıştır.V. Felipe’nin 1715-20 yılları arasında yaptırdığı kale, kanunu ve askeri düzeni bir arada tutan bir kışla olarak tasarlanmış; ancak önce hapishane olarak kullanıldığı Napolyon işgali sırasında, sonra da 19. yüzyılda merkezi gücün simgesi olarak nefret edilen bir yapıya dönüştürülmüştür. On yıllar boyunca, inşaasından bu yana bu park şehrin tek yeşil kalmış alanıydı. Parkta yer alan, eskiden kalma 3 bina halen kullanılmaktadır. 280,000 m² alanının içerisinde şehrin hayvanat bahçesi (bir zamanlar 2004’te yaşamını yitiren albino goril Kartanesi’ne de ev sahipliği yapmıştır), Katalunya  Parlamentosu, küçük bir göl, müzeler ve Josep Fontsere tarafından dizayn edilen bir çeşme yer almaktadır.

barcelona ciutadella turu

Barri Gothic Turu

Barselona gezimizin bu bölümünde Ciutadella Parkı’yla birleşen, La Rambla caddesinden Via Laietana’ya, Akdeniz kıyısından Ronda de Sant Pere’ye kadar uzanan, Ciutat Vella semtinin bir parçası olan Barri Gothic bölgesini gezip tanıyacağız. Bu bölge, çoğu yapısı ortaçağa ait olmasına rağmen, ilk olarak 19. yüzyılın sonu 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiştir. Barri Gothic bölgesi Barselona tarihinin başlangıcıdır. Bu bölge orta çağdan kalma yapıtlar, Roma duvarları, Gothic Katedrali, kiliseler, cafeler, barlar, yöreye has hediyelik eşya dükkanları ve restoranlarıyla turistler tarafından ilgi odağı olmaktadır. Ayrıca Roma Duvarı’nın kalıntılarından oluşan meydan kuzeyde Tapineria ve Sots-Tinent Navarro, batıda Avinguda de la Catedral ve Plaça Nova ve güneyde Carrer de la Palla tarafından net bir şekilde görülebilmektedir. El Call ( ortaçağ yahudi bölgesi) de bu bölgede bulunmaktadır. Bu bölge ayrıca küçük sokakların meydanlara ulaştığı ve taksiler dışında trafiğe kapalı olan bir bölgedir.